Articles tagged with Ohio

New report finds Ohio charter schools are failing

A new report from the Ohio School Boards Association, “Guide to Charter or Community Schools,” says that while it was hoped that the freedom and flexibility provided to charter and community schools would raise student achievement, 22 years after the charter movement began, such expectations have yet to be realized.

The guide reports that while a few charter or community schools are among the best schools in Ohio, most of the lowest performing schools are charter or community schools. More than 60 percent of Ohio’s charter or community schools were rated “D” or “F” on 2012-13 State Report Cards. Only 20 percent of Ohio’s traditional public schools were rated “D” or “F.” The majority of Ohio’s traditional schools—more than 50 percent—were rated “A” or “B.” The guide says that when only test scores—including SAT and ACT scores—are considered, traditional public schools consistently outperform charters across the nation.

The guide also reports that deeper analysis of the data shows that charter or community schools focusing on student achievement and discipline can improve low-income student performance.

The guide points out that every Ohio student that leaves a traditional public school to attend a charter or community school takes $5,800 in tax revenue with them every year, which would have gone to the student’s school district, reducing resources to fund traditional schools.

Margaret Suslick|May 14th, 2014|Categories: Charter Schools, Federal Advocacy, Public Advocacy|Tags: , , |

NSBA announces 2010-11 Recognition Program honorees

NSBA recently announced the recipients of the 2010-11 School Board Member Recognition Program, which allows state school boards associations to recognize exemplary school board members from their states on a national level. The nominees chosen must meet criteria that include having made a significant contribution to the advancement of education as evidenced by leadership at or beyond the local level. Nominees also must have regularly attended regional, state, and national conferences for four consecutive years.

Following is a list of the 2010-11 recipients:

Alabama

Florence Bellamy, Phenix City Board of Education

Steven Foster, Lowndes County School District

Suzanne Helms, Madison City Schools

Katy Smith-Campbell, Macon County Board of Education

Alaska

Melissa Borton, Kodiak Island Borough School District

Jolene Edenshaw, Hydaburg City School District

Willard Hand, Copper River School Distrct

Pete Hoepfner, Cordova City School District

Tiffany Jackson, Aleutians East Borough School District

Carol Kelly, Haines Borough School District

Sherry Lestenkof, Pribilof School District

Mike Swain, Jr., Bristol Bay Borough School District

Colleen Vague, Matanuska-Suitna Borough Schools

Charles W. Wilson, Annette Islands School District

Georgia

David Johnson, Floyd County School District

Vernon Payne, Clarke County School District

Joseph White, Mitchell County School District

Illinois

Donald Clayberg, Sycamore Community Unit School District #247

Juanita R. Jordan, Prairie-Hills Elementary School District #144

Theresa L. Kelly, Proviso Township High School

Anna Klimkowicz, Township High School District #211

Alva J. Kreutzer, Township High School District #214

Dr. Maria P. Smith, Ridgewood Community High School District 234

Louisiana

Ellis A. Alexander, Saint Charles Parish Public Schools

Joel J. Dugas, Iberia Parish School Board

Victoria Krutzer, Monroe City School System

Yolanda Laws, Iberville Parish School District

Melvin Lodge, Iberville Parish School District

A. J. Nickens, Ascension Parish School Board

Michigan

Ronald Gnatkowski, Saginaw Intermediate School District

Thomas Owczarek, Fitzgerald Public Schools

Ohio

JoAnn W. Feltner, Franklin City School District

Tawana Lynn Keels, Princeton City School District

Susan Lawson, Tri-County Educational Service Center

Donna J. Myers, Springfield-Clark Career Technology Center

Warren S. Stevens, Urbana City School District

David H. White, Fort Frye Local School District

Charlie Wilson, Worthington School District

 

Oregon

Beth Gerot, Eugene School District 4J

Kris Howatt, Gresham-Barlow School District 10

Annette Mattson, David Douglas School District #4

Pennsyvlania

Robert Bold, Lehigh Career & Technical Institute

Frederick Botterbusch, II, Dallastown Area School District

Karen Brennan, Athens Area School District

Shauna D’Allesandro, Allegheny Intermediate Unit

Idette Groff, Conestoga Valley School District

Robert Lumley-Sapanski, Bellefonte Area School District

Roberta Marcus, Parkland School District

Marianne Neel, West Jefferson Hills School District

Michael Paston, Upper Dublin School District

Donald Raifsnider, Muhlenberg School District

Jody Sperry, Conneaut School District

Eric Wolfgang, Central York School District

Donald Yoder, Jr., Dallastown Area School District

Tennessee

Robert Alvey, Jr., Jackson-Madison County Board of Education

Roger Greene, Sr., Hamblen County Department of Education

Janice Haun, Hamblen County Department of Education

Carolyn Holt, Hamblen County Department of Education

Clyde Kinder, Hamblen County Department of Education

Susan Lodal, Kingsport City School System

Amy Martin, Bedford County School District

Kent McNish, Franklin Special School District

Horace Murphy, Jr., Clarksville-Montgomery County School District

Patrice Robinson, Memphis City Schools

State associations are allowed to nominate up to 1 percent of the members of their membership. If you would like to submit nominations, please contact Valarie Carty at (703) 838-6168 or via e-mail at vcarty@nsba.org.

 

Joetta Sack-Min|July 13th, 2011|Categories: Announcements, NSBA Recognition Programs, School Board News, School Boards|Tags: , , , , , , , , , , , |
Page 1 of 11